Wernisaż wystawy ,,Tarcza powraca! Olkuszanie a Legiony Polskie 1914-1916″

6 sierpnia, o godz. 18.00 w sali kominkowej naszej siedziby przy ul. Rynek 20 w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy pt. ,,Tarcza powraca! Olkuszanie a Legiony Polskie 1914-1916″. Uroczystość zgromadziła liczne grono zainteresowanych historią Olkusza. Uczestnicy mogli wysłuchać historii Olkuskiej Tarczy Legionów – najcenniejszego z prezentowanych eksponatów, a także opowieści o umundurowaniu i uzbrojeniu Legionów Polskich oraz V Batalionu Strzelców Olkuskich. Niezwykle cenne pamiątki będzie można oglądać do końca sierpnia w naszym Muzeum Regionalnym PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu. Można ją oglądać TUTAJ.

W klimatyzowanej sali znajdującej się przy rynku ,,Batorówki” zebrało się ponad 30 osób. Wernisaż otworzyło przemówienie Pani Prezes olkuskiego Oddziału PTTK – Barbary Stanek, która przedstawiła najważniejsze aspekty wystawy, zwracając przy tym uwagę na szereg rocznic, które w tym roku obchodzimy. Należą do nich 110. rocznica powstania na ziemi olkuskiej Polskie Towarzystwa Krajoznawczego, 140. rocznica urodzin patrona naszego Muzeum – Antoniego Minkiewicza, a także 105. rocznica odsłonięcia Olkuskiej Tarczy Legionów. Podkreśliła jednocześnie znaczenie Legionów Polskich dla Olkusza podając za przykład szereg inicjatyw, które powstały dzięki nim m.in. harcerstwo, Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego, czy konspirację niepodległościową – Polską Organizację Wojskową. Na koniec wyraziła nadzieje, że wystawa będzie ważnym źródłem informacji dla mieszkańców Srebrnego Miasta.

Przemawia Pani Prezes Barbara Stanek

Następnie głos zabrał pracownik Muzeum – Mateusz Radomski, który przybliżył historię Olkuskiej Tarczy Legionów. Zauważył, że idea ta wzięła się z Austrii, gdzie w czasie I wojny światowej budowano specjalne kolumny, z których dochód szedł na armię. Zaborcy chcąc przeszczepić ten zwyczaj na tereny polskie zaczęli inspirować do nich mieszkańców Galicji. Ci jednak nie zamierzali wspierać obcego wojska, dlatego postanowili fundować własne symboliczne monumenty, na początku kolumny, później zaś znacznie tańsze – tarcze. Zebrane środki przeznaczano na legionistów-inwalidów oraz wodwy i sieroty po poległych. Z czasem idea ta rozprzestrzeniła się poza Galicję na Śląsk i do Królestwa Polskiego, w tym do Olkusza. W Srebrnym Mieście, dzięki działaniom Antoniego Minkiewicza i olkuskiego koła Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego 30 stycznia 1916 r. na miejscowym rynku odsłonięto po raz pierwszy Tarczę Legionów. Mieszkańcy za opłatą mogli wbić w nią pamiątkowy gwóźdź. Kolejna uroczystość z nią związana miała miejsce 6 sierpnia 1916 r. czyli dokładnie 105 lat temu.

Tomasz Jamróz-Piłsudski w czasie prelekcji

Kolejny prelegent i rekonstruktor Tomasz Jamróz-Piłsudski praprawnuk Adam Piłsudskiego brata słynnego Dziadka, zarysował w niezwykle ciekawy sposób uzbrojenie i umundurowanie Legionów Polskich na przestrzeni lat. Angażował zebraną publiczność dużą liczbą ciekawostek i anegdot, które pozwalały lepiej zrozumieć przeszłość. Na koniec Konrad Kulig z Grupy Rekonstrukcji Historycznej V Batalionu Strzelców Olkuskich przedstawił dzieje tej formacji z uwzględnieniem życiorysów żołnierzy, którzy wcześniej walczyli w Legionach. Po części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszenie do zwiedzenia wystawy i wpisywania się do pamiątkowej kroniki. Ponadto mogli zapoznać się z prezentowanymi przez odtwórców elementami wyposażenia i uzbrojenia.

Wystawa dostępna jest do końca sierpnia, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 14.00.

Przedstawiciele GRH V Batalionu Strzelców Olkuskich

Przybyli goście zwiedzają wystawę

Jedna z gablot wystawowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *