O Pani Lali i Druhu Mietku raz jeszcze

Od jakiegoś czasu informowaliśmy na naszych media społecznościowych o prowadzonych przez nas pracach nad opracowaniem spuścizn po dwójce wielkich olkuszan Janinie Majewskiej (1915-2004) i Mieczysławie Karwińskim (1921-2016). Wielu z mieszkańców Srebrnego Miasto miało okazję poznać te osoby, które swoją pasją i miłością do małej ojczyzny zarażały zgromadzonych wokół. Nasz Oddział i nasze Muzeum dostało bardzo ważne zadanie, bowiem dokumentacja po wymienionych wyżej postaciach trafiła pod nasze skrzydła. Postanowiliśmy tym samym podjąć się pracy nad jej uporządkowaniem.

Nie byłoby to możliwe w takim kształcie bez Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, która kolejny raz rozpisała konkurs na dotacje pt. ,,Wspieranie działań archiwalnych 2021″, pozwoliło to na pozyskanie tak bardzo potrzebnych środków do tego zadania. Dzięki tym środkom zakupiliśmy odpowiednie materiały (teczki i pudła bezkwasowe, specjalne obwoluty na zdjęcia, taśmę do konserwacji), zapewniliśmy odpowiednią promocję oraz profesjonalną pomoc przy pracach.

Podsumowując blisko 4 metry bieżące materiałów archiwalnych, stanowiących wspaniałe dziedzictwo ziemi olkuskiej zostało odpowiednio zabezpieczonych i opracowanych. Są tym samym dostępne dla użytkowników, naukowców, regionalistów i pasjonatów. Mamy nadzieje, że będą wykorzystane dla lepszego poznania przeszłości naszego regionu. Inwentarze do powyższej dokumentacji są dostępne poniżej w formacie pdf, można je także znaleźć w Otwartym Systemie Archiwalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *